Loading...
20152019-09-27T16:34:52+02:00

Za nami 10 edycja międzynarodowego festiwalu Tattoofest. Biorąc pod uwagę historię europejskiego tatuażu, czy tradycję konwentów za granicą, można powiedzieć, że to niewiele, ale dla nas zainicjowanie w czasach, gdy w Polsce nie było cyklicznej imprezy, rozkręcenie i konsekwentne rozwijanie festiwalu to spełnienie marzenia, które nie zawsze wydawało się być tak realne. Podziękowania powinny znaleźć się na końcu, ale emocje nagromadzone podczas przygotowań i samego festiwalu są zdecydowanie silniejsze niż zasady. Ogromne podziękowania dla artystów, w tym tych, którzy wspierają nas od samego początku, wystawców, naszych sponsorów i zwiedzających.

Tegoroczna odsłona była wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz, ale także zmianę lokalizacji. Impreza po raz pierwszy odbyła się na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. To, otwarte w maju ubiegłego roku, jedno z najnowocześniejszych centrów wystawienniczych w Polsce południowej od samego początku kusiło swoimi przestronnymi, utrzymanymi w minimalistycznym stylu wnętrzami, którym klimatu dodają drewniane dźwigary pod sufitem. Bardzo poważna decyzja o zmianie miejsca musiała być gruntowanie przemyślana. Czynników, które na nią wpłynęły było bardzo wiele. Rozstaliśmy się z Chemobudową, którą oswajaliśmy przez 6 lat i znaliśmy od podszewki, na rzecz niemal nowego przedsięwzięcia wymagającego znacznie większego nakładu pracy i czasu, jeśli wziąć pod uwagę jego skalę. Rzuciliśmy się na głęboką wodę mając za oręże nasze wieloletnie doświadczenie organizacyjne, a także tatuatorów, na których możemy zawsze liczyć. Nie bez znaczenia było wsparcie z zewnątrz, z którym pojawiły się firmy Kwadron oraz niemiecka firma Cheyenne. To właśnie dzięki nim mogliśmy realizować nasz plan na zorganizowanie czegoś większego i lepszego niż zazwyczaj. Zmiana lokalizacji, pozwoliła na zaaranżowanie studia tatuażu na powierzchni 2000 m. kw., a co za tym idzie zwiększenie liczby wystawców. Dla przypomnienia i jako świadectwo rozwoju festiwalu można przytoczyć fakt, iż w pierwszej edycji wzięło udział 27 artystów, w ostatniej 270 tatuartystów z Polski, prawie każdego państwa europejskiego, Rosji, USA, Tajlandii, Kolumbii, Hong Kongu czy Korei. Pojawili się nie tylko stali bywalcy jak Victor Portugal, Robert Hernandez, Guil Zekri, Peter Bobek, Jacob Pedersen czy reprezentacja holenderskiego Kynst Tattoo czy węgierskiego Dark Art Tattoo. Rodzima scenę reprezentowali rekordziści jak Tofi czy Jawor, którzy uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych edycjach, ale i artyści, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z konwentami i zapowiadają się bardzo obiecująco. Dla mnie prawdziwym hitem tegorocznej edycji był udział Davida Tevenala, Guen Douglas, Davida Côté, Anki Michler zaprzyjaźnionych Koreańczyków Sa Jina i Kay Lee, którzy jako ostatni goście wyjechali z Krakowa 2 tygodnie po festiwalu.przeczytaj do końca

EBOLA SHOP CRACOW

Tradycja firmy sięga końca lat 80., gdy właściciel, początkowo hobbistycznie i na własny użytek zaczął wykonywać własnoręcznie nadruki na koszulkach, odbijając wzory od szablonu. Obecnie Ebola to nie tylko niezniszczalne nadruki wykonane ręcznie metodą sitodruku, ale też oryginalne nawiązujące do rock’n’rolla, sajko i punk rocka projekty.

www.ebola.pl

www.facebook.com/ebolashop

LENU ART

Andrzeja ‚Leńu’ Leńczuka nikomu w naszej branży przedstawiać nie trzeba. Tatuaże jego wykonania to niezaprzeczalna marka sama w sobie. Tatuatorzy i miłośnicy jego twórczości będą mieli okazję podczas naszego festiwalu kupić ręcznie robione i sygnowane nazwiskiem twórcy maszynki do tatuażu, printy i t-shirty z autorskimi projektami Andrzeja.

www.LenuAart.com

www.facebook.com/Lenuartcom

GLOVESTAR

W Glovestar ubierzecie się niemal od stóp do głów! W ich ofercie znajdziecie bardzo szeroki wybór biżuterii do piercingu, plugów i tuneli, torby i wszelkiego typu akcesoria i gadżety. Koniecznie sprawdźcie też t-shirty i bluzy z nadrukami w klimacie tatuatorskim, nawiązujące do meksykańskiego kultu Santa Muerte czy klimatu z filmów grozy.

www.glovestar.pl

www.facebook.com/Glovestar

CYBER TATTOO FACTORY

Firma zrodziła się z potrzeb tatuatorów stawiających swoje kroki z tym fachu pod koniec lat 90. Samodzielne wykonywanie maszyn, rur i dziobów pozwoliło zdobyć duże doświadczenie produkcyjne. Od 2000 roku do oferty CTF trafiły tusze i igły sprowadzane z zagranicy. Obecnie to największy polski sklep z kompleksowym zaopatrzeniem dla studiów tatuażu, który zyskał uznanie nie tylko w kraju ale i w Europie, gdzie posiada wielu dystrybutorów.

www.cybertattoo.pl

www.facebook.com/KWADRON

ARIF.PL

„Piercing ma jeden adres! Tworzymy jedną z wiodących firmy tego typu na polskim rynku. Zajmujemy się piercingiem w pełnym tego słowa znaczeniu, tworząc coś wyjątkowego – hurtownię, sklep internetowy, stacjonarny oraz salon piercingu i modyfikacji – wszystko w jednym miejscu. ARIF to nie tylko sprzedaż detaliczna, ale przede wszystkim oferta hurtowa. Dla salonów i sklepów oferujemy pakiety kolczyków oraz korzystne rabaty, dzięki którym uzyskacie bezkonkurencyjne ceny.”

www.arif.pl

www.facebook.com/Arifpl

EASYTATTOO/EASYPIERCING/EASYCLEANING

Profesjonalne produkty do wygodnej i skutecznej pielęgnacji tatuażu i piercingu, a także do utrzymania czystości w studiu tatuażu. Produkty wytwarzane są we Francji pod ścisłą farmaceutyczną i dermatologiczną kontrolą. Nie zawierają parabenów. Flagowym produktem tej firmy jest bardzo popularny krem do pielęgnacji tatuażu Easytattoo. Kosmetyki rekomendowane przez najlepszych tatuatorów, dostępne w większości studiów tatuażu w Polsce.

www.easytattoo.pl

www.facebook.com/EasytattooPl

TFB CLOTHING

Pomysł koszulek z projektami tatuatorów zrodził się w 2009 roku. Odzież sygnowana logiem TFB clothing odzwierciedla talent i wszechstronność projektujących ją artystów. Współpracujemy z topowymi tatuatorami z różnych zakątków świata pokazując indywidualny charakter ich twórczości. Chcemy sprawiać radość klientom, dając im wyjątkowy i unikatowy produkt, ponieważ za każdą koszulką kryje się historia i prawdziwi ludzie.

www.TFBclothing.com

www.facebook.com/TFBclothing

ALTER FAMILIA

„To najmłodszy internetowy sklep z kolczykami – działamy od 2014 roku. Stale poszerzamy swój asortyment. Alter Familia jest sklepem z największą ofertą plugów akrylowych z różnymi wzorami i zdjęciami. Oprócz tego kolczyki do wszystkich części ciała. Serdecznie zapraszamy do Naszego boksu na zakupy, a także do kontaktu.”

W skład Alter Familii wchodzą: piercer Łukasz oraz dredmaker Laura.

www.alterfamilia.com

www.facebook.com/alterfamilia

NOT NICE – ZABAWKI Z CHARAKTEREM!

„Firma powstała jako wyraz buntu przeciw słodkim zabaweczkom oraz milusim ubrankom. Nie znajdziecie u nas słodziaków, przytulaków, milusich czapuń czy uładzonych ubranek. Tutaj rządzi styl hoodlum podszyty makabreską!

Wszystko, co oddajemy w Wasze ręce jest wykonane od początku do końca w Polsce. Dokładamy wszelkich starań, żeby sprostać najwyższym standardom oraz udowodnić, że nie tylko zabawki oraz ubranka produkowane masowo przez wielkie firmy korporacyjne mają racje bytu.

www.facebook.com/NOT.NICE.face

HOT BALL CLOTHING

Hot Ball Clothing oferuje wysokiej jakości ciuchy dla tych trochę mniej „grzecznych” osób – nie ma tutaj miejsca dla polityki ani religii, wstęp ma tylko Rock ‚N’ Roll! Wspieramy lokalne przedsięwzięcia i nasi producenci są na tyle blisko, że mamy pewność, iż przestrzegają praw człowieka oraz zapewniają odpowiednie warunki pracy oraz płace. Zdecydowaliśmy się produkować odzież dla dzieci, ale nie zgadzamy się na to, aby dzieci pracowały dla naszego zysku, dlatego nasze produkty są wytwarzane jedynie w Polsce oraz innych krajach europejskich. Pamiętajcie o tym – świadoma konsumpcja wpływa na nową jakość życia!

www.hotball.pl

WYNIKI KONKURSÓW TATUAŻU 2015

350 zaprezentowanych na scenie tatuaży kontra nasi jurorzy: Dagmara Nawikas-Misiuk, Sławek Frączek, Junior, Szymon Gdowicz oraz Tomasz Madej juror honorowy kategorii MBT. Poniżej przedstawiamy wyniki tej potyczki, czyli listę zwycięzców konkursów tatuażu Tattoofest 2015.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim artystom oraz modelom!

Modern Black Tattoo
I – Karolina Czaja, Primitive Tattoo, Warszawa
II – Max Zhuravlev, Freedom & Pain Tattoo Studio, Rosja
III – Mauro Vangelista, Tamata Tattoo-studio, Francja

Kompozycja damska
I – Lehel Nyeste, Perfect Chaos Tattoo, Węgry
II – Marzan, Sauron Tattoo, Ruda Śląska
III – Domin, Luckytattoo, Tychy

Best Sleeve
I – Levgen Knysh, Redberry Tattoo, Wrocław
II – Anabi, Anabi-Tattoo, Szczecin
III – Róbert A Borbás, Dark Art Tattoo, Węgry

Tatuaż neo-tradycyjny
I – Bartosz Panas, Caffeine Tattoo by Bartosz Panas, Warszawa
II – David Rudziński, Theatrum Symbolica Tattoo Studio, Warszawa
III – Bartosz Panas, Caffeine Tattoo, Warszawa

Tatuaż surrealistyczny
I – Tofi, INK-OGNITO TATTOO, Rybnik
II – Timur Lysenko, Redberry Tattoo, Wrocław
III – Łukasz Sokołowski, Rock’n’Ink Tattoo & Piercing, Kraków

Best of day – sobota
I – Timur Lysenko, Redberry Tattoo, Wrocław
II – Miro, Skingrafix Tattoo, Dania
III – Spendlo, Mefisto Tattoo Studio, Słowacja

Tatuaż czarno-szary duży
I – Tomek Major Dworniak, Rock’n’Roll Tattoo and Piercing, Warszawa
II – Dzikson, On the road
III – Jawor, Jawor Art, Opole

Tatuaż kolorowy duży
I – Alexander Pashkov, Tattoo X, Rosja
II – Luk, Art Force Tattoo, Warszawa
III – Kazimierz Kosa Rychlikowski, Speak in Color, Wodzisław Śląski

Tatuaż czarno-szary mały
I – Hubert Napiórkowski, Luckytattoo, Tychy
II – Adam J. Dziaracz, Wroclove Inkvaders, Wrocław
III –Róbert A Borbás, Dark Art Tattoo, Węgry

Tatuaż kolorowy mały
I – Tom Lennert, Niemcy
II – Jarosław Baka, Rock Tattoo, Opole
III – Adrian Machete, Niemcy

Best of day – niedziela
I – Uncl Paul, IronBrush Tattoo, Grecja
II – Krzysztof Wisniewski, Theatrum Symbolica, Warszawa
III – Dzikson, On the road

Kategorie konkursowe

SOBOTA

Kategoria „Modern Black Tattoo” odnosi się zarówno do prac monochromatycznych, zanurzonych stylistycznie w tradycjach „plemiennych” Oceanii, Azji itd., jaki i prac współczesnych interpretatorów luźno inspirujących się tradycyjnym wzornictwem i symboliką, nie pomijając przy tym artystów dobrze zaznajomionych ze stylistyką graficzną oraz art brut. Wymogiem konkursowym jest czerń, która jest fundamentem całej kompozycji, natomiast dopuszczalne są inne akcenty kolorystyczne. Kategoria obejmuje różnorodne techniki, poczynając od tych najbardziej tradycyjnych (handtapping, handpoking), a kończąc na współczesnej maszynce. Kategoria „Modern Black Tattoo” jest przeznaczony dla artystów reprezentujących style: dotwork, art brut, neotribal oraz oczywiście ten jednoznacznie odnoszący się do tradycyjnego tatuażu etnicznego. Honorowym jurorem tej kategorii jest wytatuowany antropolog i pracownik warszawskiego Muzeum Azji i Pacyfiku – Tomasz Madej.

To kategoria dla kobiet. Tatuaże będą oceniane pod kątem dopasowania motywu do kobiecej anatomii oraz kompozycyjnego i estetycznego umiejscowienia motywu. Jury będzie również zwracać uwagę na dobór wzoru do charakteru i stylu modelki. Walory techniczne i artystyczne są tutaj oczywiście równie ważne, jednak priorytetem jest kompozycja, a nie pojedynczy, dobrze wykonany tatuaż.

To nowa kategoria, w której będą mogły być zaprezentowane duże tatuaże spełniające następujące warunki. Tatuaż musi pokrywać całą rękę lub nogę oraz być spójny pod kątem tematu i kompozycji.

W tej kategorii oceniane będą tatuaże wykonane wyłącznie w stylu neo-tradycyjnym. Jury będzie zwracać uwagę na charakterystyczne dla tego nurtu elementy, sposób wykonania i symbolikę. Do tej kategorii można zgłosić prace utrzymane w szarościach oraz kolorowe.

Tatuaż surrealistyczny to szczególny oraz osobliwy rodzaj tatuażu i dokładnie w taki sposób będą oceniane prace z tej kategorii. Jury będzie zwracać uwagę głównie na to, czy temat wzoru mieści się w tematyce surrealistycznej i spełnia założenia tego nurtu. Do tej kategorii można zgłosić prace utrzymane w szarościach oraz kolorowe.

To tatuaże wykonane podczas pierwszego dnia trwania festiwalu. Dopuszczalne jest wcześniejsze wykonanie konturu, niedopuszczalne jest natomiast „odświeżanie” tatuaży lub dokańczanie wcześniej zaczętych i wygojonych prac.

NIEDZIELA

Prosimy o zgłaszanie do tej kategorii tatuaży w czerni lub szarościach, które są większe niż format A4. Dopuszczalne jest użycie dodatkowo maksymalnie dwóch kolorów (np. biały i czerwony).

Prosimy o zgłaszanie do tej kategorii tatuaży kolorowych, które nie są większe niż format A4.

Prosimy o zgłaszanie do tej kategorii tatuaży w czerni lub szarościach, które nie są większe niż format A4. Dopuszczalne jest użycie dodatkowo maksymalnie dwóch kolorów (np. biały i czerwony).

Prosimy o zgłaszanie do tej kategorii tatuaży kolorowych, które są większe niż format A4.

To tatuaże wykonane na festiwalu podczas drugiego dnia trwania festiwalu. Dopuszczalne jest wcześniejsze wykonanie konturu, niedopuszczalne jest natomiast „odświeżanie” tatuaży lub dokańczanie wcześniej zaczętych i wygojonych prac.

ZASADY ZGŁOSZEŃ

A) Do konkursów mogą zostać zgłoszone wszystkie tatuaże, również wykonane przez osoby nieposiadające boksów wystawienniczych (zasada ta nie dotyczy kategorii „Tatuaż dnia”).

B) Każdy tatuaż może zostać zgłoszony TYLKO DO JEDNEJ KATEGORII KONKURSOWEJ!

C) Przy zapisie modela do konkursów należy podać imię i nazwisko (lub pseudonim) oraz nazwę studia i artystę. Jury nie będzie miało dostępu do list z nazwą studia i artysty. Każdy model otrzyma własny numer, który będzie wywoływany przez osobę prowadzącą konkurs na scenie.

D) W momencie zapisu do danej kategorii należy osobie zapisującej pokazać tatuaż lub jego zdjęcie w celu wstępnej weryfikacji. Osoba zapisująca ma prawo odmówić zgłoszenia danego tatuażu do danej lub którejkolwiek kategorii. W ten sposób zostaną zweryfikowane tatuaże prezentujące zbyt niski poziom lub nie pasujące do danej kategorii.

ZASADY OCENIANIA

A) Pod kątem artystycznym

B) Pod kątem kompozycyjnym

C) Pod kątem technicznym

Nagrody zostaną rozdane po każdej kategorii/bloku kategorii.

JURORZY

DAGMARA NAWIKAS-MISIUK

Swoją przygodę z tatuażem rozpoczęła w 1993 roku i od tego czasu aktywnie działa na polskiej scenie. Jest założycielką gdańskiego „Tat Studia”, w którym pracuje również jako tatuatorka. Dagmara to przykład osoby, dla której tatuaż stał się życiową pasją. Przywiązuje ogromną wagę do symboliki zawartej w pracach. Swoim obiektywnym podejściem, zaangażowaniem i doświadczeniem wspiera naszą konwencję od początku jej istnienia. Od drugiej edycji jako członek jury ocenia wystawiane prace. Po przerwie w 2010 roku wróciła w jego szeregi.

SŁAWEK FRĄCZEK

Jako tatuator zwrócił na siebie uwagę w 1993 roku wygrywając I nagrodę podczas Bremen Tattoo Convention. W późniejszym czasie był wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach. Jest współtwórcą I i II Festiwalu Tatuażu Artystycznego Megatattoo w Warszawie (1998 i 1999) oraz wystawy „Sztuka zdobienia ciała na przestrzeni wieków” (1999) w Muzeum Narodowym w Pile. Uważa, że budowanie i doskonalenie własnego warsztatu to praca na całe życie. Dzięki Sławkowi wiele osób postawiło pierwsze kroki w branży. Jest rozpoznawalny poprzez elementy typowe dla swojej stylistyki, obecne we wszystkich wykonanych przez niego tatuażach. Pracuje w założonym przez siebie w 1992 studiu „Tattoo&Piercing” w Poznaniu. Stały członek tattoofestowego jury.

SZYMON GDOWICZ

Debiutant w roli jurora, absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, na której ukończył kierunek malarstwo ze specjalizacją nowe media. Z maszynką do tatuażu zaprzyjaźnił się stosunkowo niedawno, bo w roku 2012, jednak ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obszarze sztuk wizualnych pozwoliło mu w krótkim czasie dołączyć do grona rozpoznawalnych, polskich tatuatorów. Lubi łączyć różne media, poza tatuażem, malarstwem i rysunkiem fascynuje go fotografia, film oraz inne, mniej konwencjonalne działania artystyczne. Tatuator od roku 2013 związany z krakowskim studiem „Kult Tattoo Fest”.

JUNIOR

Jest jedną z najbardziej znanych postaci na polskiej scenie tatuażu. Tatuuje od 1997, w tym samym roku rozpoczął naukę w studium plastycznym w Warszawie. Ze swoją maszynką odwiedził wiele krajów europejskich oraz Japonię, Brazylię i USA. Brał udział w licznych, międzynarodowych konwencjach, na których zdobył ponad sto prestiżowych nagród. Został również uhonorowany tytułem „Najlepszego tatuatora ostatniego XX-lecia w Polsce”. Był współorganizatorem konwencji Tattooshow w Warszawie (2002), Tattooshow w Katowicach (2003) oraz Warsaw Tattoo Convention (2013 i 2014). Od 2005 roku prowadzi swoje studio „Juniorink” w Warszawie, które jest żartobliwie uznawane za „Najgorsze Studio w Mieście”. Jako artysta zajmuje się głównie dużymi projektami. Jest jednym z pierwszych polskich tatuatorów, którzy zaczęli używać bogatej palety barw. Co więcej, Junior jest autorem licznych wystaw malarskich oraz pomysłodawcą projektu kalendarza „Juniorink Woman”.

Jesteśmy dumni z tego, że Tattoofest wpisał się na stałe do kalendarza imprez w Krakowie. Jesteśmy dumni, że to właśnie tu udało nam się stworzyć i rozwinąć nasz festiwal. Często nawiązywaliśmy do historii, architektury i symboliki miasta w naszych plakatach. Symbolem miasta, który pojawiał się na kilku z nich jest „K” w koronie, czyli monogram Kazimierza Wielkiego, który znajduje się między innymi na drzwiach katedry wawelskiej. Kształt ten w znacznie odświeżonej, nowoczesnej i uproszczonej formie graficznej od tego roku będzie pojawiał się stale jako element logo festiwalu. Poprosiliśmy artystów uczestniczących w tegorocznym wydarzeniu o stworzenie własnej wersji, która pokaże ich indywidualny styl. Oto pierwsze efekty:

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

ZAPRASZAMY
ZAPRASZAMY
ZAPRASZAMY