POSŁUCHAJŻE – Strefa Dialogu to projekt, który powstał z potrzeby wymiany myśli i komunikacji. Szukając wartościowych treści, użytecznych narzędzi, które pomogą nam się rozwijać i eksplorować nowe tereny, czy po prostu ciekawostek godnych zapamiętania, postanowiliśmy zaprosić do rozmowy ludzi, którzy mogą nam tego dostarczyć.
W ciągu dwóch dni festiwalu, zaprosimy was na spotkanie i rozmowę z Tomkiem „Tofim” Torfińskim, Paulą Szymczyk, Mateuszem Kanu, Słoniem, Krzysztofem Świętkiem, Kasią Rundstuck, Andrzejem „Osom” Mazurukiem, Marcinem Małczykiem, Radkiem Błaszczyńskim i Matem Łagowskim. Rozmawiać będziemy o przyszłości sceny tattoo w Polsce i na świecie, nowych możliwościach biznesowych, obecności tatuażu w sztuce i show biznesie i o wszystkim o co, wy będziecie chcieli naszych gości zapytać.
W czasie, kiedy przestrzeń publiczną dominuje kultura obrazkowa, my zapraszamy do Strefy Dialogu. Przekonajcie się sami, że rozmowa to podstawa.
Sobota:
11:00-12:00 Strefa dialogu:
„Konkursy tatuatorskie, zasady, zgłoszenia, nagrody” / Marcin Małczyk i Tomasz „Tofi” Torfiński
Marcin Małczyk komercyjnie tatuuje od 2013, chociaż tatuaż towarzyszy mu od dziecka, ponieważ jego tata zaczął dziarać w latach 90. Od początku miał jak sam mówi: „dość znośny” warsztat rysunkowy, więc przez kilka lat skakał od stylu do stylu, ponieważ podobało mi się totalnie wszystko, ale nic na tyle by zostać przy tym na stałe. Aż odkrył irezumi i tatuaż tradycyjny z pełną gamą zasad i tajników. Według niego to zupełnie inna półka dziarania. Sztuka, która otwiera oczy. Pracuje w Kult Tattoo w Krakowie, gdzie zaprasza na dziarkę.
Tomka „Tofiego” Torfińskiego przedstawiać nie trzeba, ale dla tych, którzy nie śledzą polskiej i światowej sceny, kilka krótkich zdań o naszym gościu w Strefie Dialogu: urodzony w roku 1981, w Rybniku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Tatuować zaczął w roku 2001. Po ośmiu latach nauki i pracy otworzył w Rybniku autorskie studio tatuażu INK-OGNITO, w którym w tworzy i pomaga tworzyć innym artystom. Jest absolwentem studiów plastycznych w Cieszynie na kierunku grafiki. Ulubiony styl to kolorowy surrealizm. Jako jeden z pierwszych na świecie, kilka lat temu zaczął projektować tatuaże za pomocą programu do grafiki 3D co do dziś stanowi bazę jego twórczości. Uczestnik i laureat nagród większości europejskich konwencji tatuażu w takich miastach jak Paryż, Berlin, Rzym, Bruksela, Dortmund, Frankfurt. Co oczywiste – uczestnik i juror na większości polskich konwencji.
13:00-14:00 Strefa dialogu: Tatuaż w kulturze japońskiej / Mateusz Kanu i Paula Szymczyk.
Paula Szymczyk zwykształcenia, a także pasji, muzykolog. Zawodowo, od prawie 10 lat związana z branżą Public Relations i szeroko pojętym światem reklamy. Od 4 lat wspólnie z przyjacielem, prowadzi własną agencję kreatywną teal. Jej zainteresowania, którym poświęca się w wolnym czasie, krążą wokół Japonii, kultury i mody tego kraju. Stara się zgłębiać zagadnienia, które są jej bliskie – jednym z nich jest tatuaż japoński.
Na swoim blogu Kitsune Lands, pisze o sobie: „Japonią zaczęłam interesować się w okresie studiów po przeczytaniu pierwszej książki na temat zwyczajów panujących w tym kraju. Ta odmienność bardzo mnie wówczas pociągała. Po doświadczeniu jej na własnej skórze, zostałam niemal całkowicie wciągnięta. Do tego stopnia, że kiedy tyko mogę, staram się wracać na Wyspy. Interesuje mnie przede wszystkim japońska tradycja, dawna kultura, wszystko to, co mroczne oraz niedostępne, a także związane z legendami i folklorem.”
O tym i wielu innych rzeczach porozmawiamy z nią podczas pierwszego dnia festiwalu!
Mateusz Kanu pracujący na co dzień we własnym studiu Too Hard To Find, przedstawia się własnymi słowami: „Przez trzynaście lat pracowałem jako kucharz, ale początków mojej przygody z zawodem tatuażysty doszukuję się w graffiti, którym zajmowałem się, odkąd tylko pamiętam. Dzięki graffiti poznałem wielu znajomych ze świata tatuażu. Po kontuzji straciłem zdolność zawodową i musiałem wrócić do Polski, gdzie i tak dalej pracowałem w swoim ówczesnym zawodzie. Po kilku miesiącach od powrotu umówiłem się na sesję tatuażu u przyjaciela. Po wysłuchaniu mojej historii, kazał mi zjawić się następnego dnia i tak zacząłem praktyki w studiu. To był kwiecień 2011 roku. W moim przypadku wykształcenie artystyczne nie było potrzebne. Proporcje przedstawiały się tak: 10% – talent, a 90% – pasja i ciężka praca. Na początku mojej przygody z tatuażem uczęszczałem na kurs rysunku komiksowego, zarwałem wiele nocy, aby studiować książki i prace mistrzów irezumi, czyli tatuażu japońskiego. Później czytałem legendy japońskie, ale przede wszystkim udało mi się poznać i spotkać mistrzów z Tajwanu, co ukierunkowało mnie na kulturę japońską.”
Z Mateuszem rozmawiać będziemy o historii, dniu dzisiejszym i – co chyba najbardziej ciekawe – o przyszłości tradycyjnego tatuażu japońskiego.
15:00-16:00 Strefa dialogu: Wojtek Zawadzki „Słoń”
„Różnorodność – łączenie fascynacji hip-hopowych z rockowymi, hardcore’owymi i metalowymi – jest jedną z najważniejszych cech dzisiejszego stylu Słonia. Choć na ogół nagrywa on utwory klasycznie rapowe – samplowane lub elektroniczne – tkwi w nich rockowy puls i pazur, atmosfera i intensywność z rodzaju tych, których prędzej uświadczy się na hardcore’owych albo punkowych gigach” – to fragment oficjalnej biografii naszego kolejnego gościa w Strefie Dialogu. Słoń, poza tym, że jest utalentowanym, obdarzonym nietuzinkową wyobraźnią i oryginalnym raperem, jest też entuzjastą tatuażu. Pogadamy o tym jak tatuaże pomagają budować wizerunek sceniczny i jakie mają znaczenie dla muzyków. Zapraszamy!
16:00-17:00 Strefa dialogu: Andrzej Mazuruk „OSOM”
Potrafi dostrzec zjawiska, którymi żyje branża. Potrafi wyciągać wnioski i ubierać wszystko w słowa, tak aby mówiąc naszym językiem, tłumaczyć drażliwe tematy, wszystkim którzy potrzebują wyjaśnienia. Andrzej OSOM Mazuruk – twórca internetowy, specjalista od PRu i marketingu, były dziennikarz, a także autor książki-poradnika „Na dupie se zrób” przeznaczonej dla entuzjastów tatuaży i osób chcących się wytatuować. Od 2022 roku współwłaściciel Pracowni Trzmiel, katowickiego studia tatuażu. Bedzie naszym gościem w Strefie Dialogu, gdzie postawimy go przed wieloma trudnymi pytaniami. Wybroni się? Musicie sami zobaczyć.
NIEDZIELA:
11:00-12:00 Strefa dialogu: Sztuka tatuażu? / Krzysztof Świętek i Kaśka Rundstuck
Kaśka Rundstuk – tatuatorka, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Obecnie „maluje” przeważnie na ludzkich ciałach, tworząc w dużej mierze kolorowe kompozycje. W jej tatuażach znajdziemy figuratywne formy, często zestawiane z szeroko pojętą abstrakcją. Inspiruje ją dalekowschodnia estetyka, czego wyraz można odnaleźć w kompozycjach oraz motywach, których używa. Oprócz tatuowania kocha gotować i leżeć na kanapie z pieskiem. Na co dzień pracuje we Flawless Line w Krakowie. W Strefie Dialogu porozmawiamy z nią o tym czy tatuaż może być sztuką w rozumieniu akademickim i dlaczego absolwenci ASP tak często wybierają karierę tatuażysty.
Krzysztof Świętek w 1995 ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1996 asystent, od 2005 wykładowca, od 2011 adiunkt w Pracowni Litografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora. Tworzy swoje prace głównie w technice litografii. W swojej sztuce figuratywnej podejmuje tematy inspirowane tzw. psami ras agresywnych, kulturą customingu, sztukami walki oraz sztuką tatuażu. Uprawia także malarstwo i rzeźbę. Jest grafikiem we własnej firmie odzieżowej TDP (w tym PSIAKREW, FUEL SUCKER CLUB). W 2015 r. (wraz z Robertem Łypikiem, ROB TATTOO F16) stworzył autorskim projekt „+ – 70% tattoo”, polegający na pokryciu tatuażem własnego ciała wg. autorskiej koncepcji w +/- 70 procentach. Chwilowo projekt zahibernowany z przyczyn życiowo koncepcyjnych. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych i 5 wystawach indywidualnych. Otrzymał ponad 18 nagród i wyróżnień w konkursach graficznych. W 2019 r otrzymał Grand Prix na II Międzynarodowym Konkursie Litograficznym LITHO-KIELCE.
13:00-14:00 Strefa dialogu: Platforma NFT Tattoo, jej zastosowanie oraz możliwości dla artystów tatuażu / TattooMoney, Tomasz Tofi Torfiński
O karierze tatuatorskiej Tofiego, już wspominaliśmy, tym razem będzie o czymś zupełnie innym. Tofi współpracuje na stale z kilkoma europejskimi studiami tatuażu, w których poza tatuowaniem prowadzi seminaria dotyczące projektowania i tatuowania. W Strefie Dialogu opowie nam między innymi, o swoim nowym projekcie – TattooMoney. Tak, kryptowaluty to coś co rozpala wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie. To krok w przyszłość i wcale nie jest zaskakujące, że właśnie Tofi – znany z innowacyjnych pomysłów – robi ten krok jako pierwszy. Już nie możemy się doczekać tej rozmowy!
15:00-16:00 Strefa dialogu: InkSearch – Debata – Przyszłość tatuażu (10,20 lat do przodu) /
Radek Błaszczyński, Tomasz Tofi Torfiński, Michał Wurszt, Mat Łagowski oraz podsumowanie spotkań
Radek Błaszczyński, właściciel marek Tattoofest Convention, Tattoofest magazine, Kult Tattoo, Sztorm Tattoo oraz szczęśliwy ojciec i mąż. Człowiek, który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju polskiej sceny tatuażu. Związany z branżą od ponad 20 lat, zna ją jak własną kieszeń. Spod jego skrzydeł wyszły dziesiątki dojrzałych i w pełni ukształtowanych artystów.
Mat Łagowski: założyciel INKsearch.co. Związany z europejską branżą tatuażu od 2018 roku. Pasjonat tatuaży w stylu woodcut oraz blackwork. Prywatnie fan technologii oraz digitalizacji rynku tatuażu poprzez innowacyjne rozwiązania takie jak AI, Blockchain oraz NFT.
Tomek Tofi Torfiński jako jeden z pierwszych na świecie, kilka lat temu zaczął projektować tatuaże za pomocą programu do grafiki 3D, co do dziś stanowi bazę jego twórczości. Współtwórca projektu: TattooMoney- kryptowalut w branży tattto.
Prowadzący Piotr Miecznikowski
Urodził się i większość życia spędził w Warszawie, gdzie przeważnie grał na basie i pisał teksty dla mediów, firm fonograficznych i muzyków. Nie zaważając na ponad dwudziestoletni dorobek, nie lubi sam o sobie mówić, że jest „dziennikarzem”. Ale jakkolwiek tego słowa nie unikać – jest. Jego teksty, wywiady, relacje i zdjęcia pojawiały się w Mystic Art, Machinie, Hi Fi i Muzyka, Przekroju i Tattoofest Magazine. Od kilku lat związany jest ze studiem Matka Cię Zabije w Jaworznie i Katowicach, gdzie zajmuje się piercingiem oraz promocją i marketingiem. Tatuaże pokochał za sprawą dziadka, który miał na przedramieniu pięknego ptaka siedzącego na gałęzi. Dziadek nigdy nie chciał opowiedzieć historii tego tatuażu i dopiero wiele lat później babcia zdradziła, że to cover, pod którym ukryty jest numer z niemieckiego obozu. Od tamtej pory tatuaże kojarzą mu się wyłącznie z odwagą i duchową siłą. W Strefie Dialogu będzie zadawał pytania, których celem będzie wydobycie z zaproszonych gości wszystkich najbardziej interesujących informacji.
W 2006 roku do udziału zaprosiliśmy niespełna 30 artystek i artystów, aktualnie mamy zaszczyt gościć ich ponad 500!
U kogo się wytatuujesz?